Czy lornetkami można prowadzić obserwacje astronomiczne?

Wiele Wiele osób sądzi, że jedynym instrumentem stosownym do obserwacji astronomicznych jest teleskop. Jednakże lornetka także się nadaje, i to nie tylko dla początkujących miłośników oglądania gwiazd. W jakich sytuacjach się ona sprawdzi oraz czemu nie jest wskazane z niej rezygnować?

Dla amatorów

Osoby nie mające do tej pory praktyki w oglądaniu nocnego nieba i rozróżnianiu poszczególnych gwiazdozbiorów potencjalnie spotkają się z trudnościami w obsłudze teleskopu z znaczącym powiększeniem oraz ciasnym polem widzenia. Lornetki zdecydowanie lepiej sprawdzą się w trakcie nauki rozpoznawania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak również lepiej widocznych. Poza tym jest to sprzęt idealny do podglądania Księżyca – nawet jeżeli dysponujemy lornetką o mniejszym powiększeniu, bez problemu zauważymy dziury oraz wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą możemy również monitorować jaśniejsze planety, przykładowo Wenus, Czerwona Planeta, Saturn czy Jowisz.

I dla wtajemniczonych

Wraz ze nabywaniem praktyki i lepszej znajomości mapy nieba nocnego można postarać się o sprzęt gwarantujący znaczne powiększenie. Lecz nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy zupełnie rezygnować z wykorzystywania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali ekspresowo znaleźć wiele celów, albo zlokalizować jeden słabszy, którego rozlokowanie w stosunku do jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w przypadku początkowych obserwacji astronomicznych, ale będzie też użyteczna w trakcie następnych sesji. Więc wskazane jest poszukać sprzętu godziwej jakości, który posłuży nam przez wiele lat oraz będzie wygodny w użytkowaniu. Pamiętajmy, że lornetki do podziwiania nocnego nieba powinny mieć dużą średnice obiektywu.