Luneta do obserwowania nieba

Wyszukanie odpowiedniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest proste, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W trakcie poszukiwania warto wziąć pod uwagę wyznaczone kryteria, które wiele uproszczą podjęcie definitywnej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Zdecydowanie najważniejszym parametrem, który powinno się wziąć pod uwagę w czasie poszukiwania osprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im wyższy ten parametr, tym dalej położone obiekty będziemy w stanie zobaczyć. Istotna jest również średnica obiektywu, oraz pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie korzystania powinny rozejrzeć się za typem kątowym, gdzie okular zestawiony jest pod kątem 45°. Bezsprzecznie ważnym kryterium będzie także koszt takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych zadowalające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy asortyment, czy samodzielne uzupełnienie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary oraz statyw. Naturalnie można samemu poszukać indywidualnych elementów, ale takie zadanie bywa zbyt trudne dla początkujących obserwatorów nieba. Żeby mieć pełne przekonanie, że wszystkie części osprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe komplety oferowane przez fabrykantów lunet.

Dlaczego powinno się kupić lunetę?

Chociaż mogłoby się wydawać, że lornetka i luneta charakteryzują się pokrewnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje lepsze powiększenie i jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższy koszt przekłada się na jakość. Powinno się przy tym nadmienić, że luneta sprawdzi się nie tylko do obserwacji astronomicznych, ale będzie też użyteczna podczas wypraw przyrodniczych. Jeżeli jednak przewidujemy użytkować ją do oglądania przyrody, powinno się postarać się o specjalną wodoszczelną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pełne przekonanie, że sprzęt jest zabezpieczony bez względu na warunki atmosferyczne.