Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu lunety?

Wiele osób lubiących obserwowanie dzikiej przyrody rozpatruje nabycie dobrego osprzętu, jaki znacznie to zadanie ułatwi. Wybór lunety może jednak sprawić wiele trudów – jakimi kryteriami kierować się w trakcie podejmowania decyzji?

Ważne jest – powiększenie

Jednym z najbardziej kluczowych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe cele będziemy mogli obserwować. Trzeba jednakże pamiętać, że duże powiększenie wiąże się z dużymi gabarytami całego osprzętu, co może okazać się mało komfortowe w czasie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obserwowany cel wpływa także średnica obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Warto również zwrócić uwagę na to, czy ostrość obrazu na krańcach jest równie dobra jak w środku.

Użyteczne akcesoria

W specjalistycznych sklepach na ogół znaleźć możemy lunety wykonane ze stali, czy też aluminium. Te drugie są znacznie lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania. Jeśli jednak zdecydujemy się na wersję ze stali, warto dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji przyrody niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni pomyśleć o specjalnej wodoszczelnej obudowie, która skutecznie uratuje przyrząd przed zniszczeniem. Zanim dokonamy zakupu trzeba zastanowić się również, czy potrzebujemy lunetę skonfigurować z aparatem fotograficznym czy też kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do obserwacji zwierząt, stosownym wyborem będzie wariant z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki przyrząd zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.