Odpowiednia lornetka – jak ją odnaleźć?

Wytrzymały osprzęt solidnej jakości posłuży nam przez sporo lat, zatem nim kupimy lornetkę warto poświęcić nieco czasu na odszukanie właściwego modelu. W ciągu poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, wielkość obiektywu a także odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można rzec, iż lornetka to nic innego, jak zespolone ze sobą dwie lunety, lecz o jakości obrazu rozsądza mnóstwo parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas obiekty będziemy w stanie dojrzeć. Powinno się jednak mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zminimalizowanie pola widzenia oraz jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Rozmiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może podczas obserwacji w słabym oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem rozstrzygającej decyzji powinno się zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań planujemy wykorzystywać nasz sprzęt. Poniekąd innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, a innymi te dedykowane do użytku wieczorami i w nocy. Jeżeli dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o szerokim obiektywie, tym samym mniejsze modele w zupełności wystarczą do oglądania przyrody. Amatorzy obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na duże lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki rodzaj zamontować na dodatkowym statywie, co sporo uprości używanie.

Koszt ma znaczenie

Dobry sprzęt może być kosztowny, jednak jego wysoka cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać nieco z zakupem i nagromadzić więcej pieniędzy na mocną lornetkę uznanego producenta, która posłuży nam do końca życia, niż kupować kolejne modele niskiej jakości.