W jaki sposób dbać o teleskop

Teleskopy dedykowane do obserwacji astronomicznych to nierzadko spory wydatek, wobec tego warto mieć pojęcie jak dbać o sprzęt, żeby posłużył nam przez dużo lat. Odpowiednie czyszczenie oraz przechowywanie tego rodzaju sprzętów to podstawa.

Czyszczenie? Tylko delikatne!

Wycieranie zanieczyszczeń z przyrządów optycznych – a więc teleskopy, lornetek, mikroskopów lub aparatów fotograficznych – za pomocą pospolitej ściereczki to wielki błąd. Specjalnie przeznaczone do tego celu akcesoria są delikatne, a zarazem skuteczne w działaniu. Dzięki nim wyeliminujemy zanieczyszczenia, jak kurz, lub odciski paluchów, a jednocześnie będziemy mieć pełne przekonanie, że nie dokonamy uszkodzeń delikatnych powłok. Jeżeli w związku z tym chcemy, aby teleskop posłużył nam przez wiele lat, wybierzmy miękkie ściereczki bądź też pędzelki przeznaczone do instrumentów optycznych.

Przechowywanie oraz transportowanie

Zdarza się, że teleskop stoi nie używany przez dużo tygodni zbierając kurz. Jeżeli wobec tego planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, zdecydowanie porządniej będzie ukryć go do szczególnego pokrowca, który uchroni sprzęt przed możliwymi zanieczyszczeniami. W przypadku osób przewidujących obserwować obiekty na nocnym niebie poza miastem, potrzebne jest kupno wyjątkowej torby na teleskop. Najodpowiedniej, jeśli będzie ona wodoszczelna, bo to skutecznie ochroni zawartość przed kurzem i wilgocią; a przy tym skonstruowana z materiału zapewniającego protekcję przed wstrząsami czy defektami mechanicznymi. Prócz tego należy zwrócić uwagę na to czy uchwyty są mocne oraz czy torba posiada paski do przewieszenia przez ramię, co zapewni pożyteczne przenoszenie teleskopu. Właściwym rozwiązaniem są też kieszenie na wszystkie akcesoria oraz poboczne detale pożyteczne podczas podziwiania nocnego nieba z dala od miast.